Każdy z nas wie, czym są włazy i wpusty deszczowe (studzienki – to ich bardziej popularna i częściej używana nazwa), to najczęściej okrągłe otwory spotykane zwłaszcza na ulicach, które przykryte są szczelnymi pokrywami. Wpusty to też prostokątne detale, montowane do boków chodników, które będą odbierać nadmiar wody, który będzie płynął po ulicy, co najmniej podczas deszczu.

Włazy i wpusty kanałowe, ściekowe są podzielone na następujące klasy: A14, B125, C250, D400, E600, F900.
Te oznaczenia, mają nas informować o wielkości obciążenia próbnego, który jest wyrażony w kN, które są przekładane w statyczny metodę do badanego detalu w laboratoryjnych zobowiązaniach.
Klasy A, B, C, D, E, F są stworzone po ty, ażeby mieć świadomość tego, jaki rodzaj zasuwy i włazu można użyć w jakim miejscu. Np, włazy klasy A15 mogą być zakładane w strefach, które są używane tylko przez pieszych bądź rowerzystów, włazy i wpusty deszczowe klasy D400 mogą być montowane na jezdniach a też w strefach postoju wszelkich pojazdów, zaś włazy klasy F900 mogą być montowane w obszarach, które są poddawane bardzo dużym naciskom (przykładowo. na lotniskach).
Rodzajów wpustów i włazów ulicznych (bo te w większości sytuacji spotykamy) jest realnie sporo, ich zastosować jest tyle, ile klas i rodzajów włazów poznamy. Jednakże nie musimy się interesować tą tematyką, jeżeli już sami nie przygotowujemy odwodnień w osobistych domach, na placach naszej tworzenia, na naszych działkach, bo tego typu odwodnieniami i włazami zajmują się profesjonaliści, firmy, które są właśnie od tego.

Więcej: zawory regulacyjne.

Czym są odwodnienia liniowe?